Book Creator

Virtualna i proširena stvarnost u odgojno-obrazovnom procesu

by Suzana Delić

Pages 2 and 3 of 25

Virtualna i proširena stvarnost u odgojno-obrazovnom procesu
Loading...
Loading...
AUTORICA
SUZANA DELIĆ
Loading...
Suzana Delić, magistra je primarnog obrazovanja te izvrsna savjetnica s 32 godine iskustva rada u osnovnoj školi. Voditeljica je eTwinning i Erasmus+ projekata čijim pisanjem, koordiniranjem i provedbom se bavi petnaest godina. Voditeljica je videokonferencija te ih je kao metodu učenja u nastavi provela preko pet stotina sa svojim učenicima. eTwinning je ambasadorica te autorica niza edukacija za učitelje na europskoj razini. Koordinatorica je This is our time projekta za područje Europe te jedna od osnivačica Global VC Education Group. Autorica je udžbenika za Hrvatski jezik kao i digitalnih sadržaja za Hrvatski jezik i Matematiku .
 
Loading...
SADRŽAJ
Loading...
Uvod
Virtualna i proširena stvarnost
Zašto primjena u obrazovanju?
Uključivost
Profesionalno usavršavanje i kako saznati što više o proširenoj i virtualnoj stvarnosti
Oprema za rad s virtualnom stvarnošću
eTwinning i virtualna i proširena stvarnost
eTwinning grupe
Primjenjive aplikacije
Zaključak
Loading...
UVOD
Opće prihvaćena činjenica je da primjenom digitalne tehnologije stvaramo u nastavi savršeno okružje kojim učenicima olakšavamo istraživanje te ih u isto vrijeme motiviramo za stvaralačko učenje i neposredno stjecanje znanja i vještina. Virtualna i proširena stvarnost uvelike se primjenjuju u obrazovanju, pa tako i u eTwinning projekitma.


Virtualna stvarnost (engl. Virtual Reality - VR) 
Kod virtualne stvarnosti, ideja je napraviti virtualni svijet unutar kojeg korisnik može vršiti interakciju sa svim objektima koji se nalaze unutar tog svijeta.
Proširena stvarnost se realizira na način da se pokušava spojiti stvarni svijet sa virtualnim. 
Proširena stvarnost (engl. Augmented Reality - AR).
KLJUČNA RAZLIKA?
Kod proširene stvarnosti ostaje se u kontaktu s vanjskim svijetom.
Proširena stvarnost (AR) je vrsta virtualne stvarnosti.
Kod virtualne stvarnosti ulazi se u jedan potpuno različit svijet od onog vanjskog.
To je naziv za sve vrste medija koji sudionika stavljaju u realnu poziciju, imaginarni scenarij ili situaciju koja koristi sve to zajedno. Glavna karakteristika virtualne stvarnosti je ta da je ona interaktivna. 
Virtualna stvarnost zamjenjuje našu viziju, proširena stvarnost dodaje našoj viziji.
Zašto primjena u obrazovanju?
Motivirajućim aktivnostim stvaramo okružje u kojem se razvijaju sposobnosti i razumijevanje, a teorija i praksa lako se integriraju u proces rješavanja problema.
Učenicima koji se npr. pripremaju za rad u trgovini, skladište ili na recepciji hotela moguće je pokazati gdje se što nalazi i kako što funkcionira bez rizika koje donosi obuka te vrste u stvarnom svijetu.
Znamo da se najbolje uči kada sami možemo nešto isprobati. Virtualna i proširena stvarnost omogućava da se primjerice učenje prirode i društva ili biologije pretvori u sasvim posebno virtualno iskustvo. Kako to može izgledati?
PrevNext