Book Creator

Aproprijacija i/ili interpretacija

by Tonka Mrzljak

Cover

Loading...
Loading...
APROPRIJACIJA i/ili INTERPRETACIJA
Loading...
Izložba radova studentica 1. godine
Odjela za nastavničke studije u Gospiću
Sveučilišta u Zadru



Mislim kelj, a radim zelje - tako je studentima na svojoj retrospektivnoj izložbi sažeto i na duhovit način prije otprilike tri desetljeća izrazio vlastitu poetiku naš značajni umjetnik i likovni pedagog Branko Ružić. I metafora i metonimija u ovoj sintagmi podjednako nas potiču na promišljanje načela likovnog oblikovanja. Niti previše niti premalo sličnosti - oduvijek je bio zahtjev umjetničkog stvaranja, kako za Ružića, tako i za svakog drugog umjetnika još od vremena Egipatske i Mezopotamske umjetnosti pa sve do suvremene vizualne umjetnosti i umjetnosti novih medija. Da preveliko približavanje uzorima baš kao i mimetičko podražavanje prirode zapravo znači udaljavanje, oduvijek je bilo jasno kako umjetnicima tako i likovnim pedagozima.

Za razliku od skrupuloznih sljedbenika paradigme moderniteta koji su u potrazi za originalnošću učili radije od svojih daljih nego od bližih prethodnika, a ponajviše od arhajske umjetnosti, primitivaca i djece, mi djeca postmoderne svojim uzorima „tikamo“, oni su naši suputnici; više sugovornici i prijatelji nego autoriteti na pijedestalu institucionalnih vrijednosti. Modernisti su se trudili dosegnuti rudimentaran likovni izraz da bi prevladali sindrom akademske umjetnosti, a nama je ostalo da prevladamo autoritarne zahtjeve originalnosti koje su nam oni namrijeli.
Aproprijacija i/ili interpretacija
Mi djelujemo nepretenciozno, kao da povlastica umjetničkog stvaranja pripada svima nama, svima koji su spremni prihvatiti izazov. A izazov je ona umjetnost koju umijemo osjetiti, naslijediti, preuzeti, posuditi, zauzeti, eksploatirati, posvojiti, ponovo otkriti – umjetnost kojoj dodajemo nešto vlastito, pa bilo to i sam užitak našeg sudjelovanja.

Na kolegiju Novi mediji suvremene vizualne umjetnosti istraživali smo mogućnosti vlastitog likovnog izraza u okviru biranih idioma suvremene umjetnosti. Isprobavali smo mogućnosti korištenja fotografiranja, fotomontaže, fotokolaža na načine kako su to radili primjerice Romare Bearden, John Baldessari, John Stezaker, Barbara Kruger. Radili smo i varijacije na land art, assemblage, umjetničku instalaciju i dr. Strategijama preuzimanja (art appropriation) te redefiniranja-interpretiranja biranih umjetničkih radova kao i postupaka njihovih autora, studenti(ce) su upoznavale i iskušavale poetike suvremene umjetnosti i novih medija.

Studenti(ce) prve godine na Odjelu za učiteljske studije u Gospiću Sveučilišta u Zadru i njihov mentor ostvarili su on line izložbu i uredili ovaj katalog kao prilog Festivalu znanosti, ali i kao naš doprinos osmišljavanju nastave u uvjetima pandemije.                                                                  
Marijan Richter
PrevNext