Book Creator

NAŠIH 80. GODINA

by OŠ VRPOLJE

Pages 2 and 3 of 136

Naših 80 godina
1938. - 2018.
Osnovna škola Vrpolje
Loading...
O VRPOLJU
Loading...
Vrpolje kao naselje datira još od davnina. Smješteno na vrhu plodnog Šibenskog polja, 10 km od Šibenika na 70 m nadmorske visine. Iznad sela dominira brdo Vrpoljac na čijem vrhu se nalazi crkvica sv. Ivana. Kroz Vrpolje prolazi željeznička pruga Šibenik – Perković, državna cesta D58 Šibenik – Trogir (cesta "preko Boraje") te izlaz čvor Vrpolje na autocesti A1 („Dalmatina“).
Loading...
U mjestu djeluje Kulturno-umjetničko društvo "Vrpoljac", osnovano 1961. godine. U društvu djeluje puhački orkestar koji je osnovan 1979. godine. 2004. godine osnovana je mješovita klapa "Mirakul".
Prema posljednjem popisu iz 2011. godine Vrpolje ima 776 stanovnika.
Loading...
Najpoznatiji sakralni objekt u Vrpolju je crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije (Gospa Vrpoljačka) iz 1721., te dvije manje crkvice sv. Ivan i sv. Ante. Vrpolje je poznato i po svečanostima proslave blagdana Velike Gospe (15. kolovoza) kada se organizira i pučka fešta sa sajmom.
Loading...
Loading...
Sl. 1. Susret obitelji šibenske biskupije (fotografija Šime Strikoman)
Loading...
PODACI O ŠKOLSKOM PODRUČJU
Loading...
Osnovna škola Vrpolje obuhvaća relativno veliki prostor istočnog područja grada Šibenika. Osim Matične škole sa sjedištem u Vrpolju u sastav OŠ Vrpolje ulaze i tri područne škole:

Područna škola Perković
Područna škola Danilo i
Područna škola Boraja

U PŠ Perković je uz razrednu nastavu organizirana i predmetna nastava, a u PŠ Danilo i PŠ Boraja je organizirana razredna nastava.
Osnovna škola Vrpolje jedina je seoska škola na području grada Šibenika. Naselja koja se nalaze na ovom dijelu Županije dosta su raspršena, tako da je veliki broj učenika putnika.
Loading...
Loading...
Sl. 2. Zgrada matične škole Vrpolje
U školskoj godini 2018./19. upisano je 113 učenika. Učenici su raspoređeni u 14 razrednih odjela i to 6 razrednih odjela od I. – IV. razreda (3 čista razredna odjela i 3 kombinirana razredna odjela) i 8 razrednih odjela od V. – VIII. razreda.
Za svih 75 učenika putnika organiziran je prijevoz.
Nastava u OŠ Vrpolje za učenike od I. do IV. razreda organizirana je u jutarnjoj smjeni od 8.00 - 12.20 sati . Od V. – VIII. razreda organizirana je u jutarnjoj smjeni u vremenu od 8.00 – 14.00 sati.
Sl. 3. Škola - danas
O ŠKOLI PŠ PERKOVIĆ


        Prvi su podatci o radu škole u Perkoviću iz Drugog svjetskog rata iz rujna ili listopada 1944. godine. Škola u Perkoviću imala je 67 učenika i 2 učitelja. Uz matičnu osnovnu školu u Perkoviću, nakon rata, djelovale su osnovne škole u Slivnu, Danilu Kraljicama i Sitnom Gornjem.
Godine 1968. dotadašnja matična škola u Perkoviću, postala je područna, matične škole u Vrpolju s osmogodišnjom školom u Perkoviću i četverogodišnjom u Sitnom Gornjem.
Nova školska zgrada u Perkoviću izgrađena je 1979. godine, a temeljito je obnovljena 1994. godine. Nakon preuređenja 2004./05. učenici pohađaju nastavu samo u jutarnjoj smjeni.  (preuzeto od I. Jakelić, „Perković kroz prošlost“)
Sl. 4. Zgrada područne škole Perković
O ŠKOLI PŠ DANILO
Gradnja zgrade počela je 1953. godine, dok je škola Danilo počela s radom 1954./55. godine. Učenici od 1. – 6. razreda pohađali su nastavu u svom mjestu, dok su učenici 7. i 8. razreda pohađali nastavu u školi Perković. U to vrijeme školi Danilo odvijala su se brojna kulturna događanja i izložbe. Početkom 60 – tih godina učenici Danilo Kraljica, Danilo Birnja i Danilo Gornjeg od 5. do 8. razreda pohađaju školu u Vrpolju. Tijekom 70 – tih godina u prostorijama škole vikendom su se održavali plesanjaci gdje se okupljala mladež okolnih sela.
Sl. 5. Zgrada škole u Danilu i igralište
O ŠKOLI PŠ BORAJA
Prema kazanju mještana stara školska zgrada sagrađane je dane 1934. godine.U njoj se odvijala nastava sve do kraja 80 - tih kada se urušava drveni pod i krov. Mještani Boraje uz pomoć grada Šibenika sagradali su novi objekt i ustupli gornji kat zgrade školi gdje se odvijala nastava za niže razrede. Tako su učenici nižih razreda dobili novi prostor za učenje i igru, kuhinju i sanitarni čvor i mali kabinet u kojem se neko vrijeme odvijala i "mala škola".
Sl. 6. Zgrada PŠ Boraje
OSNOVNA ŠKOLA VRPOLJE
Generacije Vrpoljana živjeli su od rada na svojim oranicama i vinogradima. Stočarstvo, posebno ovčarstvo, bila je osnovna djelatnost većine obitelji iz Vrpolja.

Izgradnja Napoleonove ceste Šibenik - Vrpolje – Split početkom 18. stoljeća, te izgradnja austrougarske željezničke pruge Šibenik – Vrpolje – Perković krajem 19. stoljeća označile su prekretnicu za razvoj ovog kraja.
Sl.7. Pučka fešta ispred Gospe Vrpoljačke
PrevNext