Book Creator

İrlanda

by Ezgi Yeniceli

Pages 2 and 3 of 6

ZÜMRÜT YEŞİLİ BİR ÜLKE: İRLANDA
Ellipse;
Loading...
İrlanda, Kuzey Avrupa’da Büyük Britanya’nın batısında yer alan İrlanda Adası’nın büyük kısmını kaplayan bir ülkedir. Resmi adı ile İrlanda Cumhuriyeti’nin resmi dilleri İrlanda Galcesi ve İngilizcedir.
İrlanda nüfusu 5 milyona yakın olmakla birlikte, nüfusun çoğunluğu ülkenin doğusunda ve kuzeyinde yoğunlaşmıştır. Başkent Dublin, ülkenin en popüler şehri olmakla birlikte Belfast, Cork, Limerick, Derry, Galway, Dundalk, Waterford ve Drogheda en çok turist çeken şehirlerdendir.
Loading...
Loading...
St.Patrick Cathedral, Dublin
Loading...
İrlanda; yüzde 60’ı yeşil bir bitki örtüsü ile kaplı ve çayır ve meralardan oluşan bir kır ülkesidir. Ormanlar ülke de çok azdır. Bu geniş çayır ve meralarda hayvancılık çok gelişmiştir.
Loading...
Loading...
İrlanda'yı ziyaret edecek olanlar dünyanın en nazik insanlarıyla tanışmak üzere olduklarını bilmelidirler. Öyle ki; yardımsever, misafirperver ve güler yüzlü ülke halkı, bu konuda dünya genelinde örnek gösterilecek kadar özeldir. 
Loading...
Bunun yanında İrlanda halkı oldukça sanatsever ve eğlenmeyi seven bir toplumdur. İrlanda’da yılın çeşitli dönemlerinde birçok festival düzenlenmektedir. Her yıl haziran ayında gerçekleşen Cat Laughs Comedy Festival ve ekim ayı sonlarında düzenlenen Cork Jazz Festival ise oldukça kapsamlı bir etkinliktir. Hristiyan dünyası için büyük önemi olan St. Patrick’s Day’in anavatanı
Loading...
olan İrlanda’da bu dini bayram her sene 17 Mart’ta kutlanıyor.
Loading...
İRLANDA MUTFAĞI
İrlanda mutfağında yemekler genellikle sossuz olarak servis edilir. Yemeklerde çok fazla baharat kullanılmamaktadır. İrlanda mutfağının vazgeçilmezleri ise patates, süt ürünleri ve yulaftır. Aynı zamanda İrlandalılar peynir üreticisi olarak da bilinir.
Cottage Pie
İngiliz kökenli bir yemek olan cottage pie, çoban turtası ve yaz turtası isimleriyle de bilinmektedir. İrlanda mutfağında çok beğenilen bu yemek kıyma, soğan sosu ve patates püresi ile hazırlanır.
İrlanda Yahnisi
İrlanda'nın en meşhur yemeği yahnidir. Yapımında kuzu eti, havuç, patates ve soğan kullanılır.
Boxty
Daha önce de bahsettiğimiz gibi İrlanda'da patatesin yeri bir başkadır. Hemen hemen birçok yemeğin içerisinde patates kullanılır. Boxty, patatesli pankek anlamına gelmektedir. Kahvaltı ve öğle yemeklerinde tüketilir.
Guinness Keki
Diğer keklere göre daha yumuşak, yoğun ve kabarık olan guinness keki, İrlanda'ya özgü Guinness birasıyla hazırlanır. Yoğun aromasıyla çok sevilen bu kek, mevsim meyveleri ile servis edilir.
Guinness Bira
Guinness, İrlanda'ya özgü siyah bir bira türüdür. Dünya çapında, yılda 850 milyon litre Guinness bira tüketilmektedir. 
Guinness birasının özelliği, kaymak kıvamında yoğun bir köpük içermesidir. Bu köpük, bira içildikçe yoğunluğunu kaybetmez ve bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş formunu kaybetmeden aşağı iner.

You've reached the end of the book

Read again

Made with Book Creator

PrevNext