Book Creator

telekomunikacijske relejne usluge

by Dorian Jurinić

Cover

Loading...
Telekomunikacijska Relejna Usluga
Loading...
Dorian Jurinić
Loading...
O usluzi
Telekomunikacijska relejna usluga (TRS) izumljena je od strane Wes Jackson-a, ta usluga služi gluhim, nagluhim, gluhoslijepim ili ljudima koi imau neki govorni poremmećaj. Koristi se tako da se upućuje poziv kao i inače samo se korisinci mogu koristiti tipkovnicom ili nekog pomoćnog uređaja. Te usluge su se proširile tako da uključuju skoro svaku tehnologiu u stvarnom vremenu, amora podržavati tekst npr. Osobno računnalo, mobitel ili prijenosno računalo. Prvi takav izum izumljen je 1964.g., a prva relejna služba osnovana je 1974.g. od strane organizacije CCoC ili Converse Communications of Connecticut.
TTY za glas / glas za TTY
Najčešći tip takvih poziva uključuje poziv gluhe ili nagluhe osobe koja koristi TTY uređaj za komunikaciju. U ovoj vrsti poziva,poruke TRS operatera prenosi kao glasovne poruke obrnuto, u oblik kakvoga šalje osoba sa poremečajem. To omogućava pozivima koji nisu u mogućnosti koristiti uobičajeni telefon da mogu upućivati pozive ljudima koji koriste redoviti telefon i obrnuto. Kad je osoba koja sasluša spremna za odgovor, uobičajeno je reći GA da biste naznačili da je na redu TTY korisnik da je na redu da razgovara i prestane tipkati mora napisati SK. Ovaj način komunikacije uglavno je zamio druge načine komunikacije.
Poziv s privatnošću
Ova usluga djelue tako da TRS operater neće čuti poruku osobe sa poremečaem ako ta osoba ne kaže riječ GA, odnosno pritisne gub na njegovoj tipkovnici. Ta vrsta poziva naziva se Poziv sa privatnošću.
Još jedna vrsta poziva je Sluh se prenosi. Ta vrsta poziva omogućuje osobi koja je onemogućena u govoru, ali može čuti da koristi svoj sluh dok šalje odgovore osobi koja čuje putem tipkanog teksta korisnika. Operater izgovara otkucane poruke korisnika, a zatim korisnici usluga uzima slušalicu i osluškuje odgovor drugog korisnika glasa. Postoje mnoge varijacije
Gluho Slijepa varijacija
Još jedna vrsta je Gluho slijepa variacija. Telebraille postoji i za ljude koji su gluhoslijepi uz upotrebu TTY-a s brailevim pismom ili uobičajenom tipkovnicom i osvježivim brailevim zaslonom. Relejni poziv korisnika gluhoslijepog izravno je povezan s relejnim pozivom korisnika TTY-a, međutim, brzina prijenosa teksta često se smanjuje kako bi se povećala sposobnost korisnika gluhoslijepog da shvati pokretnu brajicu na brailevom TTY ili krupni tisak. Operateri telebraillevih releja moraju biti upoznati s Braillevim kontrakcijama koje mogu koristiti gluhonijemi korisnici. Zbog primjene manje tipkovnice, neki TTY korisnici s mobilnim invaliditetom možda bi radije koristili Telebraille, bez obzira na oštećenje vida
Telefon s naznakom
Telefon s naznakom hibridna je metoda komunikacije koja omogućava nagluhim, gluho usnim ili nagluhim osobama da izravno razgovaraju s drugim ljudima uz pomoć telefona. Natpisi se prikazuju na zaslonu ugrađenom u telefonsku bazu. Telefon s natpisom također može funkcionirati točno kada korisnik prebaci uređaj u način rada izravne komunikacije s korisnikom, bez releja. Telefonske usluge s naznakama mogu se pružiti u tradicionalnom telefonskom okruženju. Natpise izrađuje pomoćnik za komunikaciju pomoću računala sa softverom za prepoznavanje glasa. Pomoćnik za komunikaciju sluša i opoziva stranu razgovora u mikrofon. Program prepoznavanja glasa stvara natpise i oni se šalju na telefon.
PrevNext