Book Creator

Proiect didactic

by Mariana Covali

Pages 2 and 3 of 10

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA
DIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÂNT, TINERET ȘI SPORT RÎȘCANI
Gimnaziul Gălășeni
 
 
 
 
 
Proiect didactic
la limba și literatura română
clasa a IX-a
Subiectul: „Personajele în opera SF”
 
 
 
 
A realizat:
Covali Mariana, profesoară
de limba și literatura română,
grad didactic I
Loading...
MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA
DIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÂNT, TINERET ȘI SPORT RÎȘCANI
Gimnaziul Gălășeni
 
 
 
 
 
Proiect didactic
la limba și literatura română
clasa a IX-a
Subiectul: „Personajele în opera SF”
 
 
 
 
A realizat:
Covali Mariana, profesoară
de limba și literatura română,
grad didactic I
Loading...
PROIECT DIDACTIC        
 
PROFESOR: Covali Mariana
CLASA: a IX-a
DATA: 23.02.2021
NUMĂRUL LECȚIEI ÎN SISTEMUL DE LECȚII: 6/108
DURATA: 45 minute.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Lumi fantastice. Valorile stilistice ale părților de vorbire   
SUBIECTUL LECȚIEI: Personajele în opera SF
SUBCOMPETENȚE: 8.2. Comentarea textului liric, epic, dramatic.
                                      9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare independentă a textului.
TIPUL LECȚIEI: lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să coreleze numele personajelor cu titlurile operelor literare;
O2 – să examineze regimul zilnic al personajelor dintr-un text;
O3 – să redacteze un text descriptiv;
O4 – să argumenteze un punct de vedere;
O5 – să-și autoevalueze obiectiv activitatea.
 
TEHNOLOGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee: graficul T, axa cronologică, organizator grafic, PRES, cadranele, puzzle, lucrul cu textul, textul descriptiv, text reflexiv, argumentarea, dezbaterea.
2. Resurse:
Ø Surse bibliografice:
ü Curriculum național pentru disciplina „Limba și literatura română”, clasele a V-a – a IX-a, 2010;
ü Repere metodologice privind organizarea procesului educațional la disciplina școlară LIMBA ȘI LITERARURA ROMÂNĂ în anul de studii 2020-2021
ü Cartaleanu T., Ciobanu M., „Limba și literatura română”, clasa a IX-a, Știința, 2016
ü Grama-Tomiță A., State L., Onofrei D., „Limba și literatura română”, clasa a IX-a,
ü Șchiopu Constantin, „Metodica predării literaturii române”, Chișinău, 2009.
ü Cartaleanu T., Cosovan O., „Atelier de lectură, scriere, discuție”, Știința, 2014.
Ø Webografie: I. https://www.blackdog.ro/2012/09/09/planeta-celor-doi-sori.bdb
                                  II. https://gawrylyta.files.wordpress.com/2011/11/asimov_20-_20eu_2c_20robotul.pdf
                                  III. www.didactic.ro
Ø Mijloace instrucționale: manualul, fișe de lucru, markere, tabla, proiector, notebook.
3. Forme de organizare: activitate individuală, frontală, pe variante, în grup.
Evocare
Organizarea clasei. Notarea elevilor absenți.  
Asigurarea unui climat favorabil pentru începerea activității.
Verificarea temei de acasă: 
„Prezentați cât mai multe argumente pro și contra afirmației „Ceea ce astăzi este o iluzie mâine va deveni realitate” sau „Redactați o scriere liberă, de o pagină, pornind de la afirmația: „Ceea ce astăzi este o iluzie mâine va deveni realitate”.
Fiecare elev acroșează la tablă cel mai pertinent argument identificat sau lecturează textul elaborat.                                                      
Se propune elevilor următoarea activitate:
*relaționați imaginile cu noțiunea/secvența corespunzătoare, plasându-le pe axa cronologică:
- peșteră, colibă, bordei, casă bătrânească, casă tradițională, casă modernă, casă inteligentă.
* ce spune casa despre stăpânul său?
Realizarea sensului
Se realizează următoarea activitate:
1. Corelați numele personajelor literare cu titlurile textelor corespunzătoare:
Casa Ray Bradbury
Planeta celor doi sori Horia Aramă
Planeta maimuțelor Pierre Boulle
Eu, robotul Isaac Asimov
Caesar, Nova, Taylor, Gloria, Robbie, Riluri, Personaj-narator, băiatul și fetița, dnul și dna Maclellan
Atenția se centrează asupra personajelor din „Casa” de R. Bradbury.
Se propune elevilor următorul exercițiu:
*completați următorul tabel cu informația corespunzătoare din text, pentru a obține un regim al zilei al locatarilor:
Se realizează ex. 8 pag. 123, pe variante:

I variantă – descrie o zi din viața unui locatar al casei (adult);

II variantă - descrie o zi din viața unui locatar al casei (copil).
Reflecție
Se inițiază o dezbatere, pornind de la întrebarea: „Locatarii sunt liberi să facă ce vor sau activitățile lor sunt strict monitorizate de orologiul vorbitor?”
P – Eu consider că ...,
R – deoarece ...
E – De exemplu, ...
S – În concluzie, ...
Se realizează următorul exercițiu:
*analizând ultimul pasaj din text, cum ați putea motiva supraviețuirea ceasului în urma unui asemenea dezastru?
*redactați un text argumentativ, pornind de la întrebarea: Avem nevoie de o casă în care mâinile, rațiunea și sufletul omului sunt substituite de roboți?
Se propune elevilor să completeze
următoarea enunțuri:
PrevNext