Book Creator

Pogledaj moju znacku i reci tko sam

by Učenici 5.d razreda Škole za medicinske sestre Mlinarska

Cover

Loading...
Projekt:
Loading...
Škola za medicinske sestre Mlinarska
25. srpnja 2021.
Comic Panel 1
Loading...
POGLEDAJ MOJU ZNAČKU I RECI TKO SAM
100. rođendan naše škole!
Škola za medicinske sestre Mlinarska prva je škola za medicinske sestre u Hrvatskoj. Osnovana je u siječnju 1921. godine na poticaj dr. Vladimira Ćepulića. Njezin osnutak podržao je i dr. Andrija Štampar. Škola je osnovana s ciljem da buduće sestre pomoćnice budu sudionici u razvoju preventivne i socijalne medicine na početku 20. stoljeća.
Ove godine naša škola slavi 100. godišnjicu svoga postojanja. Na tom tragu odlučili smo, hodom kroz povijest, obilježiti tu važnu obljetnicu. Istraživali smo zdravstvene i socijalne uvjete na početku stoljeća u Hrvatskoj koji su bili poticaj za osnutak škole.
Medicinske sestre su završetkom školovanja dobivale sestrinsku značku. Istražili smo kako su izgledale sestrinske značke i koja je bila njihova uloga i značenje. Sestrinska značka je, uz uniformu, simbol po kojemu se medicinske sestre mogu prepoznati.
Značke su dodjeljivane sve do 90-ih godina prošlog stoljeća.
Kako bismo obilježili 100-ti rođendan škole predložili smo izgled značke koja će se uručiti ovogodišnjim maturantima.
Prihvaćanjem značke na kraju svog srednjoškolskog obrazovanja maturanti će simbolički prihvatiti i svoje profesionalne dužnosti.


Bruno Skušić i Robert Stjepić
POSJET MUZEJU GRADA ZAGREBA
Slika 1. Učenici u posjetu Muzeju grada Zagreba
Posjetili smo Muzej grada Zagreba kako bi učenici jasnije razumjeli socijalno-zdravstvene prilike s početka stoljeća koje su oblikovale tadašnji pristup u zbrinjavanju populacije. Prilikom obilaska je stavljen naglasak na razdoblje između dva svjetska rata, a upoznali smo se i sa Zbirkom plaketa, medalja i značaka.  
Dora Kuharić
Slika 2. Obilazak Muzeja grada Zagreba
POVIJEST SESTRINSTVA U HRVATSKOJ
Srednji vijek je bio obilježen epidemijama kojima su bila izložena velika trgovačka središta, a širenju zaraze pridonosili su i loši higijenski uvjeti.
U takvim prilikama smrtnost je bila izrazito velika.
U Hrvatskoj je prva bolnica naziva Hospitale magnum, otvorena 1377. godine u Dubrovniku. Iste godine je otvorena i prva karantena koja se u početku nazivala trentina. Dubrovačke vlasti su odredile da sva roba i posada koja dolazi u grad mora provesti 30 dana na otocima pred dubrovačkom lukom. Poslije je izolacija produljena na 40 dana, pa je tek tada uveden naziv karantena.

Prva katolička bolnica na prostoru Zagreba otvorena je 1357. godine. Imala je 15 kreveta i primala samo siromašne. U njoj su za pacijente skrbile priučene časne sestre, čiji se rad temeljio na pružanju utjehe i milosrđu.
Slika 3. Lazareti u Dubrovniku- najstarija karantena na svijetu
Izvor: Turistička zajednica grada Dubrovnika http://www.tzdubrovnik.hr/get/znamenitosti/
78235/lazareti_najstarija_karantena_na_svijetu.html
U sjeverozapadnim krajevima Hrvatske najznačajnije središte je bio grad Varaždin. Prema predaji, vitezovi iz reda ivanovaca su u 18. stoljeću izgradili prvi hospital, a služio je samo kao svratište za nemoćne i bolesne.
U hospitalu su sestre milosrdnice Družbe sv. Vinka Paulskog brinule za bolesne i siromašne od 1905. do 1920. godine.

Marija Terezija carica Habsburške Monarhije 1770. godine donosi prvi Zakon o javnom zdravstvu koji se morao primjenjivati u svim habsburškim zemljama. Tim zakonom uređeno je funkcioniranje javnog zdravstva i navedena je razina edukacije za obavljanje pojedinih poslova. U Zakonu se prvi put spominju sestre i potreba za njihovim obrazovanjem.

Zagrebački biskup Juraj Haulik 1845. godine pozvao je sestre milosrdnice iz Tirolske provincije s Kućom maticom u Zamusu. One u Zagreb stižu 5. rujna 1845. godine kako bi preuzele rad u zagrebačkim školama koje su bile pod crkvenom upravom. Te izvrsne edukatorice i kvalitetne bolničarke trebale su preuzeti i rad u bolnicama koje je tek trebalo osnovati.
Svoj rad u bolnicama sestre su započele već 1846. godine, kada je u jednom krilu zagrebačkog samostana otvorena mala ženska bolnica s 12 kreveta.

Iako je početkom 20. stoljeća sestrinstvo u svijetu već bilo priznato, na području Hrvatske, koja je bila sastavni dio Austro-Ugarske, situacija je bila znatno lošija. Razlog tomu bilo je političko, socijalno i ekonomsko stanje u kojem se zemlja tada nalazila.
Slika 4. Uniforma sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog
Izvor: Vračić B. Kovačić A Sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog s kućom maticom u Zagrebu 1845. – 1995. 1. Kuća matica, Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Zagrebu, Zagreb, 1996. str. 78
Da bi se stalo na kraj velikom mortalitetu dojenčadi i male djece, na inicijativu dr. Žige Švarca, u Zagrebu je 1907. otvoren Gradski dječji ambulatorij. Pod zaštitu i nadzor ambulatorija potpadala su: sva izvanbračna djeca do šeste godine, djeca rođena u braku za koju se roditelji iz bilo kojih razloga nisu mogli brinuti, djeca prije školske dobi i djeca koja su boravila u hraniteljskim obiteljima. Hraniteljske obitelji dobivale su novčanu naknadu za brigu o djeci. Dječji ambulatorij imao je veliki problem u pronalaženju civilnog osoblja za rad. U to vrijeme se smatralo da je njega pacijenta neprimjeren posao za žene iz viših društvenih slojeva. Zbog toga su se njegom pacijenata izvan crkvenih ustanova bavile žene iz najnižih društvenih slojeva, koje nisu imale znanja o higijeni, medicini i socijalnom radu. Bilo im je teško razumjeti socijalnu medicinu jer nisu uočavale poveznicu između socijalnog, ekonomskog i društvenog položaja čovjeka i pojave bolesti.

Nakon Prvog svjetskog rata zbog teških socijalnih i ekonomskih prilika u Hrvatskoj se pojavila tuberkuloza. Za organizaciju antituberkulozne zaštite bio je zadužen dr. Vladimir Ćepulić. On je smatrao da je za uspješnu borbu protiv tuberkuloze potrebno osnovati školu koja će osposobljavati osoblje za rad u dispanzerima.
Slika 5. Nastambe u barakama iza Gimnazije u Klaićevoj ulici, 1924.
Izvor: Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU-a, inv. br. HMMF-4623, Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/file/365529
Sara Kolić i Mislav Tatović
Literatura:
1. Demarin, K. Povijest medicine i sestrinstva s osnovama medicinske etike: priručnik za učenike. Zagreb: Školska knjiga; 1984.
2. Kalauz, S. Sestrinska profesija u svjetlu bioetičkog pluriperspektivizma. Zagreb: Pergamena: Hrvatska komora medicinskih sestara, 2011.
3. Horvat K. Zdravstveno-socijalne ustanove na Trešnjevci - povijest
Dostupno na: https://mapiranjetresnjevke.com/kvartovi/stara-tresnjevka/zdravstveno-socijalne-ustanove-na-tresnjevci-povijest/
4. Fatović-Ferenčić S, Brkić Midžić S. Tuberkuloza i naličje grada: fotografije zagrebačke stambene bijede iz zbirke Vladimira Ćepulića. Liječnički vjesnik . 2020:142(11-12);420-9.
PrevNext