Book Creator

Pogledaj moju znacku i reci tko sam

by Učenici 5.d razreda Škole za medicinske sestre Mlinarska

Pages 4 and 5 of 23

Loading...
POVIJEST SESTRINSTVA U HRVATSKOJ
Loading...
Srednji vijek je bio obilježen epidemijama kojima su bila izložena velika trgovačka središta, a širenju zaraze pridonosili su i loši higijenski uvjeti.
U takvim prilikama smrtnost je bila izrazito velika.
U Hrvatskoj je prva bolnica naziva Hospitale magnum, otvorena 1377. godine u Dubrovniku. Iste godine je otvorena i prva karantena koja se u početku nazivala trentina. Dubrovačke vlasti su odredile da sva roba i posada koja dolazi u grad mora provesti 30 dana na otocima pred dubrovačkom lukom. Poslije je izolacija produljena na 40 dana, pa je tek tada uveden naziv karantena.

Prva katolička bolnica na prostoru Zagreba otvorena je 1357. godine. Imala je 15 kreveta i primala samo siromašne. U njoj su za pacijente skrbile priučene časne sestre, čiji se rad temeljio na pružanju utjehe i milosrđu.
Loading...
Loading...
Slika 3. Lazareti u Dubrovniku- najstarija karantena na svijetu
Izvor: Turistička zajednica grada Dubrovnika http://www.tzdubrovnik.hr/get/znamenitosti/
78235/lazareti_najstarija_karantena_na_svijetu.html
Loading...
U sjeverozapadnim krajevima Hrvatske najznačajnije središte je bio grad Varaždin. Prema predaji, vitezovi iz reda ivanovaca su u 18. stoljeću izgradili prvi hospital, a služio je samo kao svratište za nemoćne i bolesne.
U hospitalu su sestre milosrdnice Družbe sv. Vinka Paulskog brinule za bolesne i siromašne od 1905. do 1920. godine.

Marija Terezija carica Habsburške Monarhije 1770. godine donosi prvi Zakon o javnom zdravstvu koji se morao primjenjivati u svim habsburškim zemljama. Tim zakonom uređeno je funkcioniranje javnog zdravstva i navedena je razina edukacije za obavljanje pojedinih poslova. U Zakonu se prvi put spominju sestre i potreba za njihovim obrazovanjem.

Zagrebački biskup Juraj Haulik 1845. godine pozvao je sestre milosrdnice iz Tirolske provincije s Kućom maticom u Zamusu. One u Zagreb stižu 5. rujna 1845. godine kako bi preuzele rad u zagrebačkim školama koje su bile pod crkvenom upravom. Te izvrsne edukatorice i kvalitetne bolničarke trebale su preuzeti i rad u bolnicama koje je tek trebalo osnovati.
Svoj rad u bolnicama sestre su započele već 1846. godine, kada je u jednom krilu zagrebačkog samostana otvorena mala ženska bolnica s 12 kreveta.

Iako je početkom 20. stoljeća sestrinstvo u svijetu već bilo priznato, na području Hrvatske, koja je bila sastavni dio Austro-Ugarske, situacija je bila znatno lošija. Razlog tomu bilo je političko, socijalno i ekonomsko stanje u kojem se zemlja tada nalazila.
Loading...
Loading...
Slika 4. Uniforma sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog
Izvor: Vračić B. Kovačić A Sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog s kućom maticom u Zagrebu 1845. – 1995. 1. Kuća matica, Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Zagrebu, Zagreb, 1996. str. 78