Book Creator

Živimo održivo

by Anita Kružičević

Cover

Loading...
Učenici osmog razreda koji pohađaju dodatnu nastavu kemije 8.r. sudjeluju u e- Twinning projektu
Let's Live Sustainably / Živimo održivo

Način realizacije :
 Kroz odabir „najmanje šest važnih dana“ koje će učitelji na poseban način obilježiti sa svojim učenicima kako bi pridonijeli postizanju najmanje šest ciljeva održivog razvoja.
Projektne aktivnosti i način njihove provedbe pružit će svim učenicima slobodu u iskazivanju njihove kreativnosti. Stoga će učenici sami odabrati način na koji će obilježiti određene dane. Ovisno o temi i dobi učenika, provedene aktivnosti mogu biti sljedeće: umjetnički i književni radovi, drama, rasprave, radionice, istraživački zadaci, eksperimenti, izrada video i audio materijala, digitalne i društvene igre, kvizovi, križaljke , plakati itd.

U ovoj e-knjizi skrećemo pozornost na obilježavanje triju važnih datuma:

18.3. SVJETSKI DAN RECIKLIRANJA

21.3. PRVI DAN PROLJEĆA I SVJETSKI DAN ŠUMA

22.3. SVJETSKI DAN VODA
SVJETSKI DAN RECIKLIRANJA OBILJEŽILI SMO TAKO ŠTO SMO RECIKLIRALI PAPIR

NAJVEĆA POMOĆ ZA ŠUME JE RECIKLIRANJE PAPIRA

Recikliranje papira, uz kompostiranje, jedan je od najstarijih oblika recikliranja, a pomaže kod očuvanja šuma, voda, štednje energije i prirodnih resursa, smanjenja količine otpada i sprječava daljnje zagađivanje okoliša.
Recikliranje - u zaštiti okoliša podrazumijeva ponovnu upotrebu otpadnih tvari kao sirovine u proizvodnji (stari papir, staklo, plastika, metali, organska komponenta kućnog otpada za kompostiranje itd.)
Otpad  je nepotreban, nepoželjan ili suvišan materijal preostao nakon završetka nekog procesa. To je tvar ili materijal bez neke prisutne vrijednosti ili koristi, tvar ili materijal odbačen unatoč prisutnoj vrijednosti ili koristi.

Ako želite pogledajte sljedeću poveznicu ihttps://www.ekovjesnik.hr/clanak/1534/svjetski-dan-recikliranja-2019-recikliranje-za-buducnost
Papir i karton čine četvrtinu komunalnog otpada u Hrvatskoj

Za proizvodnju jedne tone papira moraju se posjeći dva stabla i potrošiti 240.000 l vode i 4.700 kWh električne energije. Recikliranjem papira, odnosno proizvodnjom jedne tone papira iz starog papira, nije potrebno niti jedno stablo te se štedi šumsko bogatstvo, količina potrošene vode smanjuje se za preko 99% na samo 180 l, dok se potrošnja električne energije smanjuje za 40% na samo 2.750 kWh.
Papir se može reciklirati do 7 puta jer se svakim procesom recikliranja smanjuje i veličina vlakana

400 tona papira godišnje iskoristi se u RH , a oko 350 000 tona završi na odlagalištima
U sustavu modernog gospodarenja sirovinama i energijom papir se reciklira i preko 6 puta, primjerice Nizozemska je na 6,5 puta, dok je Poljska tek na 1,5 puta.
Odvojenim skupljanjem građani smanjuju troškove gospodarenja otpadom u jedinicama lokalne samouprave i na taj način direktno utječu na visinu svojih troškova za odvoz komunalnog otpada. Papirna i kartonska ambalaža nalaze se u sustavu "Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost "preko kojeg se plaća zbrinjavanje i obrada tog otpada, dok ostale vrste papira skupljene preko kontejnera s plavim poklopcem imaju značajno niže troškove zbrinjavanja nego u slučaju pogrešnog zbrinjavanja korištenjem kontejnera za miješani komunalni otpad.
Zašto reciklirati papir?

Odvojenim sakupljanjem papira i recikliranjem istog:

Čuvamo šume!
Ne zagađujemo vodu (manje otpadnih voda)!
Štedimo energiju i prirodne resurse!
Smanjujemo količinu otpada na odlagalištima!

USPOREDI I RAZMISLI
Za proizvodnju jedne tone papira potrebno je:

četiri stabla
200 000 litara vode
4600 kWh energije

Za proizvodnju jedne tone recikliranog papira:

nije potrebno niti jedno stablo
160 litara vode
2400 kWH energije
 SPREMNICI ZA PAPIR SU PLAVE BOJE
U plave spremnike potrebno je odlagati: novine, časopise, prospekte, kataloge, bilježnice, knjige, telefonske imenike, slikovnice, pisma, papirnate vrećice, mape, kartonske fascikle...

Koji papir se ne smije reciklirati?
Papiri koji se ne smiju reciklirati jesu: kontaminirani papiri iz ambulanti, domova zdravlja i bolnica, higijenski papiri, papiri koji su bili u neposrednom kontaktu s kemikalijama ili hranom, neke vrste starog papira. Takvi papiri i materijali ne koriste se kao sekundarne sirovine za proizvodnju papira, već se smatraju otpadom i zbrinjavaju se najčešće spaljivanjem.
PrevNext