Book Creator

52 години ОУ "Св. Патриарх Евтимий"

by Albena Shtarakova

Cover

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
СВЕТИ ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ ТЪРНОВСКИ – 
СВЯТ МЪЧЕНИК НА ВЯРА И НАРОД
Делото и животът на Св. Патриарх Евтимий Търновски будят благоговейна почит, дълбоко преклонение 
и всенародно признание. Неговото битие е на една извисена фигура в тъмно и смутно време.  
Животът му, изгрял около 1327г., е залязъл на достопочтена възраст на 20 януари 1402г. На този ден целият български народ си спомня за славната ни история чрез достойния му живот, а ние, които сме горди да се наречем „евтимиевци“, чувстваме отговорността и честта да носим това име.
Ролята на св. Евтимий Търновски в най-тъмните години в българската история е огромна. Заедно с Теодосий Търновски основават и ръководят Търновската книжовна школа, която има влияние върху целия православен и книжовен свят на Балканите и дори в Русия. В града кипи небивала от времето на Симеон културна дейност.
Евтимий написва и урежда богослужебна литература, превежда и тълкува свещени книги от гръцки, църковнославянски и така доближава обикновения народ до Божието слово. Двамата извършват езикова реформа, която актуализира нормите и ги опростява. Той имал голяма слава и разгръща немалка за Божи служител дипломация. В Търново идват много видни за времето си личности само да се видят и да побеседват с него. Можем да кажем, че културното влияние на България става все по-осезаемо. Той е привърженик на исихазма - официална секта в православието и през целия си живот е съдействал за чистота на страстите, сила на морала, далеч от суета и гордост.
"Защото кой народ, сроден с българския по реч, не прие неговите писания, неговите учения, труда и потта на този, който вместо с нозе да разнася евангелската проповед, си служеше с ръка и вместо с апостолски мрежи – с перо, и така извличаше от дълбочината на невежеството спасяемите."
Григорий Цамблак, от "Похвално слово за Евтимий"
След няколко неуспешни нападения срещу българската столица, през 1393 г. се случило немислимото. Старопрестолният Търновград бил обсаден от Баязид и османските орди. Патриарх Евтимий ръководел отбраната на града и проявил необикновена изобретателност и решителност като ръководител на защитата при отсъствието на българския цар Иван Шишман. Опожарените манастири и църкви около столицата изгаряли сърцето на Патриарха, стотиците бежанци, изпълнили улиците на столицата го омаломощавали, но не го обезверявали.  
Силата на духа му сплотявала българите като същевременно се подсилвала от всенародната обич на защитниците. 
"Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост!
След Голгота иде Възкресение!"
Но това, което за мнозина било невъзможно, се случило. На 17 юли 1393 г. Търново пламнал, къщите и църковните храмове били разрушавани, по трънливия и безжалостен път поели кервани с оковани роби. Защитникът на Търновград Патриарх Евтимий безутешно молел за пощада на оцелелите. Благочестивият старец с озарено лице отчаяно плакал от зверствата и разрушенията. Избиването на светския елит край манастира “Св. Троица“ нанесъл безжалостен удар на патриаршеското сърце. 
Легендата казва, че когато дошъл ред да отсекат главата на Патриарха, ръката на палача се вкаменила. Баязид се уплашил и изпратил на заточение Евтимий, вместо да го убие.
Св. Евтимий Търновски е покровител на Велико Търново и е канонизиран за светец. Паметта му се чества на 20 януари.
ОУ "СВ. ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ"
Първият учителски съвет е проведен на поляната до старото гробище, което по-късно ще се превърне в бъдещия парк „Дружба“. Една малка стая на пърия етаж става дирекция, учителска стая, склад и приемна едновременно. Прага на новото училище прекрачват 804 ученици…
През далечната 1969 година на 15 септември на ул. „Мармарлийска“ в гр. Велико Търново започва своя живот едно ново училище – ОУ „Вела Пискова“. Учебната година е открита в още недовършената сграда, но това не спира педагогическия колектив да приеме първия випуск ученици.
  През всички тези години на градеж училище „Вела Пискова“ се утвърждава като водещо сред основните училища в старопрестолния град, успява да си извоюва име и престиж.
PrevNext