Book Creator

Черкаський район. Частина І

by Алла Концева

Cover

Loading...
Loading...
АЛЛА КОНЦЕВА
І частина
ЧЕРКАСИ
Прошу завітати до особливого міста. Історія його починається у ХІІІ столітті. І за свого часу воно відіграло велику роль в історії всієї України.
Черкаси були осередком формування Козаччини, Хмельниччини, Коліївщини.
Speech Bubble
Speech Bubble
Походження назви залишається нез'ясовано і дотепер. Більшість дослідників шукають коріння в тюркських мовах.
Speech Bubble
1.На цих землях проживали тюркомовні нороди - черкеси.
2.Назва походить від слів "чири - киши", що означає "люди армії".
3.Від праслов'янського *cьrkati "черкти межу", бо місто було розташоване на межі Змієвих валів.
4.Нову версію шукають в індоєвропейському корінні від двох стародавніх Балканських мов - іллірійської ( "чрха" - чорна ріка) і фракійської ( "кас" - чистий, прозорий).


Черкаський район
Черкаської області в Україні, утворений у 2020 році
Адміністративний центр - місто Черкаси
Площа - 6979,0 км2
Включає 26 ТГ


26
До складу району увійшли:
Городищенська, Кам'янська, Канівська, Корсунь - Шевченківська, Смілянська, Черкаська, Чигиринська міські;
Балаклеївська, Березняківська, Білозірська, Бобринська, Будищенська, Леськівська, Ліплявська, Медведівська, Михайлівська, Мліївська, Мошнівська, Набутівська, Ротмістрівська, Руськополянська, Сагунівська, Степанецька, Степанківська, Тернівська, Червонослобідська сільські ТГ

Походження назви можна вивести від старослов'янських поселень Київської Русі, так званих городищ - укріплених поселень, будівництво яких розпочав Ярослав Мудрий в ХІ ст. на південно - східних рубежах держави.
Перша писемна згадка про Городище зустрічається в архівах Речі Посполитої і датується XVI ст, коли ці землі належали шляхтичам Конєцпольським. Часто потерпало поселення від набігів татар і у 1527 р було спалене і відродилося лише через 106 років. Розвивалося Городище повільно: земля кам'яниста не приносила врожаю; селяни жили бідно; займалися в основному бджільництвом, скотарством, виготовляли фарбу для сап'яну.
У свій час було сотенним містечком Черкаського полку. 1848 р. брати К. і Т. Яхненки та Ф. Симеренко заснували тут цукроварню.

ГОРОДИЩЕ
Після скасування кріпацтва значна частина городищенців займалася чумацтвом, про що в своїй творчості описав П.П. Гулак - Артемовський:
Як з Городищ чумак, пішовши у Крим за сіллю,
в дорозі нидіє двадцяту вже неділю,
Обшарпавсь до рубця, в коломазь обліпився…
Терпить нужду й біду, пропасницю й гостинець.
1050
Розташоване на р. Вільшанка. В цьому містецку у 1790 році в родині священника народився відомий український письменник та поет, один із основоположників української літератури Петро Гулак - Артемовський.
У 1813 році у Городищі народився племінник Петра Петровича - Семен Гулак - Артемовський, талановитий співак і композитор, автор першої української опери "Запорожець за Дунаєм"

Головною пам'яткою міста є Михайлівська церква. У стилі неоготики вона була зведена у 1844 р на кошти російського державного діяча Михайла Воронцова. В радянські часи її дзвіницю розібрали, закрили, а саму споруду використовували як спортзал. У 90 рр її було відновлено. Прекрасна й незвичайна архітектура. Зубці на дзвіниці, оранжеві стіни та зелений дах роблять городищенський храм схожим на споруду з дитячої казки.
КАМ'ЯНКА
Засновано місто Кам'янку на початку XVII ст. кріпаками - втікачами з Поділля, Київщини, Полтавщини, які селилися на кам'янистих берегах р. Тясмин. У 1649 р. після втечі власника землі Житкевича вона була передана у спадкове володіння Б. Хмельницькому і через п'ять років жалуваною грамотою від російського царя підтверджено право на володіння цими землями.

Офіційним символом Кам'янки є Грот декабристів. Ще від маєтку до цього часу залишився чудовий парк.
З XVIII ст містечко належало князю Потьомкіну, який заповів йошо своїй племінниці Катерині Самойловій, дружині генерал - майора Льва Давидова. На початку ХІХ ст. Кам'янка стала одним із центрів декабристського руху в Україні. Тут збудували резиденцію Давидових, в якій у 1820 р. оселився його молодший син Василь. Учасник французько - російської війни 1812 р, масон Василь Давидов став одним із основоположників Південного товариства декабристів. Там вони збиралися, розробляючи плани майбутнього повстання. В гостях часто бували відомі дворяни того часу : О.С. Пушкін та П.І. Чайковський.
PrevNext