Book Creator

Prošlosti, sva si nam na dlanu

by Patrik Vida

Cover

Loading...
Školski projekt
Loading...
Prošlosti, sva si nam na dlanu
Loading...
Srednja škola Marka Marulića Slatina
Loading...
Tijekom školske godine 2020./2021. učenici 3. ATT i razrednica Marina Ivoš, prof. odlučili su pokrenuti školski projekt pod nazivom Prošlosti, sva si nam na dlanu. Ovaj školski projekt usko je povezan sa njihovom budućim zanimanjem. Međupredmetni i međusekcijski projekt Prošlosti, sva si nam na dlanu provodi se u 3. razredu – smjer agroturistički tehničar koji povezuje nastavne predmete: Hrvatski jezik (Marina Ivoš, prof.), Engleski jezik (Silvija Štimac, prof.), Matematiku (Tea Šafar, prof.), Vjeronauk (Jelena Matišić, prof.) i Sat razrednika te sekcije školske zadruge „Slatina“, Etnologija – voditeljica Marina Ivoš, Slatinska kocka - voditeljica Brigita Jurlina i Web dizajn - voditeljica Sandra Bošnjak.
Cilj projekta je zajedničkim radom (učenika, roditelja, baka i djedova i predmetnih profesora) stvoriti dvojezičnu e-knjižicu omiljenih jela iz djetinjstva. Da bi došli do dvojezične e-knjižice svaki predmetni nastavnik i voditelj sekcija školske zadruge održat će i provesti radionice s učenicima 3.att.



















Projekt je započeo 13. listopada na Satu razrednika i satu Hrvatskog jezika gdje su učenici sa svojom razrednicom razgovarali o hrani i djetinjstvu. Kroz razgovor prisjetili su se mirisa i okusa koji ih podsjećaju na minule dane kao i osoba koje su bile uz njih tijekom njihovog odrastanja.
Za početak školskog projekta učenici, predmetni nastavnici odlučili su da to bude mjesec listopad jer se tada obilježava i Svjetski dan hrane. 
Svjetski dan hrane se svake godine obilježava 16. listopada, na dan kad je 1945. godine u sklopu Ujedinjenih naroda (UN) osnovana Organizacija za prehranu i poljoprivredu.
Pod sloganom “Uzgajajmo, hranimo, održimo. Zajedno” ove se 2020. godine, kao i svakog 16. listopada, obilježava Svjetski dan hrane. 
1
Školski projekt Prošlosti, sva si mi na dlanu na satu Vjeronauka
Stablo je zaklon i štit, simbol plodnosti. Duboko ukorijenjeno u zemlji proteže se prema nebu i kao takvo je također simbol mudrog čovjeka koji poštuje zemlju i stremi k Bogu. Stablo je vrlo vrijedno i korisno za čovjeka u svakodnevnom životu.
Stablo povezuje Boga i ljude. Na prvom mjestu, stablo je simbol vjere. Štiti ga i čuva onaj koji svoju vjeru i nadu polaže u Gospodina: „Blagoslovljen čovjek koji se uzdaje u Jahvu i kome je Jahve uzdanje. Nalik je na stablo zasađeno uz vodu što korijenje pušta k potoku: ne mora se ničeg bojati kad dođe žega, na njemu uvijek zelenilo ostaje. U sušnoj godini brigu ne brine, ne prestaje donositi plod.” (Jer 17, 7)
Razmišljajući o simbolici, učenici 3.att razreda u sklopu međupredmetnog i međusekcijskog školskog projekta Prošlosti, sva si mi na dlanu, izradili su svoja obiteljska stabla.
Kao vjernici posebno smo razmišljali o drvu križa koje je zapravo drvo života. Križ je drvo smrti, jedino drvo koje ne izraste iz zemlje, već ga je ondje posadila ljudska ruka: “Bog otaca naših uskrisi Isusa kojega vi smakoste objesivši ga na drvo.” (Dj 5,30). U njemu Bog spašava svog Sina i čitavo čovječanstvo. Drvo smrti pretvara se u drvo života.
2
Školski projekt Prošlosti, sva si nam na dlanu na nastavi Engleskog jezika
 
O prošlosti i tradiciji nerijetko govorimo. Svjesni smo da moderni način života donosi brojne promjene i ponekad nemamo vremena zastati i živjeti u skladu s običajima i tradicijama prošlih vremena. Upravo zato došli smo na ideju da se upustimo u borbu sa zaboravom – i očuvamo barem sićušni dio naše prošlosti.
Svatko od nas spremno će navesti omiljenu slasticu iz djetinjstva. Za njih nas vežu lijepe uspomene i sjećanja na društvo dragih ljudi, a često su ih upravo za nas pripremale nečije vrijedne i brižne ruke.
Učenici 3. razreda zanimanja agroturistički tehničar sakupili su svoje omiljene recepte koji ih i danas sjećaju na bezbrižne dane djetinjstva te su zabilježili svoje misli o tim neprocjenjivim trenucima. Riječ je o slasticama koje se u našim krajevima tradicionalno pripremaju na brojne načine, a naši učenici zapisali su recepte kako su im prenijele njihove majke i bake. Uz pomoć profesorice Silvija Štimac, recepti su zaživjeli i na engleskome jeziku, a kako ne bi pali u zaborav, učenici će izraditi dvojezičnu e-knjižicu recepata
3
Školski projekt Prošlosti, sva si nam na dlanu na nastavi Matematike
Učenici 3. ATT su u sklopu projekta Prošlosti, sva si nam na dlanu na nastavi Matematike istražili stare mjerne jedinice koje su se nekada koristile na našim područjima.
Osim toga, prisjetili su se osnovnih mjernih jedinica te međusobnih pretvorbi mjernih jedinica. Samostalno su istražili stare te engleske i američke mjerene jedinice. Sve informacije koje su pronašli postavljali su na zajedničku Padlet ploču.

Pomoću podsjetnika učenici će pretvoriti mjerne jedinice koje se spominju u njihovim receptima u engleske ili američke mjerne jedinice i time upotpuniti dvojezičnu knjižicu e-recepata.
4
Dvojezična e-knjižica recepata
PrevNext