Book Creator

Elava pärandi nupukesed

by Eesti Rahvakultuuri Keskus

Pages 2 and 3 of 89

Loading...
Loading...
Teemad valisid ja tekstid koostasid Helena Käbin, Kadri Suits, Epp Tamm, Leelo Viita, Maria Aleksandrovna, Annika Kupits, Marju Kõivupuu, Kaja Liivak
Nupukesed kujundas Mette Mari Kaljas
Pildid joonistas Epp Tamm
Viljandi 2024
Loading...
Vaimne kultuuripärand ehk elav pärand tähendab selliseid põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis on kogukondadele omased ja olulised ka praegusel ajal.

2023. a täitus 20 aastat UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni vastu võtmisest.
Konventsiooni eesmärkideks on kaitsta vaimset kultuuripärandit; tagada austus kogukondade, rühmade ja üksikisikute vaimse kultuuripärandi vastu; tõsta kohalikul, riigi ja rahvusvahelisel tasandil teadlikkust vaimse kultuuripärandi olulisusest ning pakkuda rahvusvahelist koostööd ja abi. Vaimse kultuuripärandi kaitse tähendabki eelkõige selle elujõulisuse eest hea seismist – elujõuline vaimne pärand on väärtustatud ja oluline asjaomase kogukonna jaoks. Eelduseks, et inimesed oskaks oma elavat pärandit hoida, on teadlikkus ja mõtestamine.
Tähistamaks konventsiooni ümmargust sünnipäeva postitasime vaimse kultuuripärandi teemalisi nupukesi Eesti Rahvakultuuri Keskuse sotsiaalmeedias (Facebook, Instagram). Nupukesed ilmusid alates küünlakuust kord nädalas aasta lõpuni. Mõtlesime sellest kui kommikausist peolaual, kus oli nii äratundmist kui ka üllatusmomenti. Ootasime oma armsatelt jälgijatelt ka tagasisidet kommentaaridesse – meil kõigil on ju elavat pärandit!

Loe konventsioonist lähemalt
https://rahvakultuur.ee/vkp/unesco-2003-konventsioon/