Book Creator

HAPUD MAITSED

by Emma-Eliis Ojala

Cover

Loading...
Uurimistöö HAPUD MAITSED
Loading...
Loading...
Emma-Eliis Ojala, Areelia Kiibits, Triin Tilk, Marette Rees, Emily Merdikes, Janelle Kuldkepp
Vändra Gümnaasium, 3A klass
UURIMISTÖÖ HÜPOTEES: inimesed ei tunne hapusid maitseid samamoodi.
Maitsmiskatse jaoks valisime välja järgmised toiduained:
1. ussikommid;
2. naturaalne õunamahl;
3. apelsin;
4. sidrun;
5. laim.
1. USSIKOMMID
Ussikommid on hapud kommid, inimesed tunnevad nende maitseid väga erinevalt. Mõned inimesed tunnevad nende haput maitset ja teised tunnevad magusat.
2. ÕUNAMAHL
Õunamahl on õuntest pressitud mahl.
Õunamahla kasutatakse muuhulgas ka siidri ja kalvadose valmistamiseks.
3. APELSIN
Apelsin on vilja ehituselt mari. Rohkelt eeterlikke ülisid sisaldav koor koosneb oranžist näärmelisest väliskestast (esokarbist) ja selle all asuvast heledast ja säsikast vahekestast (mesokarbist). Vilja mahlakas sisekest on jaotunud kilejate vaheseintega kümneks sektoriks. Sektorites asuv viljaliha koosneb mesokarbist sissepoole sopistunud pikkadest peenikestest mahlaga täidetud kotikestest. Sektorites asuvad ka apelsini seemned.
4. SIDRUN
Sidrunid erinevad teistest puuviljadest suure sidrunhappesisalduse  poolest, sisaldades 5–7% sidrunhapet. Põhjapoolkeral on sidrunite happesisaldus suurim novembris, millal ongi tavaline koristusaeg. Sidruneid koristatakse kolm korda aastas, näiteks Sitsiilias koristatakse vilju septembrist-novembrini, detsembrist-maini ja juunist-septembrini. Viljad on valminud siis, kui nende rohekaskollane koor muutub läikivaks.
PrevNext