Book Creator

(copy) Maitsetaimed

by Hille Arumäe

Cover

Loading...
Projekt "Ürdiaed kooliaeda"
MAITSETAIMED
Loading...
Loading...
Loading...
5. klassi digiraamat
Vändra Gümnaasium
2022
Loading...
Foto: flickr.com
SISUKORD

1. Aedsalvei
2. Sidrunhein
3. Sidrunmeliss
4. Murulauk
5. Lavendel
6. Aedtill
7. Rosmariin
8. Basiilik
9. Aedmajoraan
10. Estragon
11. Piparmünt
12. Oregano
13. Harilik ingver
14. Suhkruleht
15. Aedpetersell
16. Ürdid ja nende kasutamine
AEDSALVEI Salvia officinalis
Foto: Salvei (Book Creator, 2022)
Koostas Karol Kimmel
 Seemned idanevad 18…20°C juures 10…20 päeva.. Kui seemned on tärganud, tuleb kate kõrvaldada. Taimede vahekauguseks istutamisel on soovitav jätta 15…20cm.
Aedsalvei ladina keelne nimi on Salvia officinalis
HUVITAVAT
Keskajal usuti, et tass salveiteed suurendab sümpaatiat ja armastust inimeste vahel.
Salveide umbes 900 liigiga perekonnas on ka ilutaimi ning kuigi salveid kipuvad olema meil külmaõrnad, saame siiski kasvatada mitmeid liike ja nende sorte. Salvei sisaldab eeterlikke õlisid (2,5%).
Maailma parimat salveid kultiveeritakse Lõuna-Europas. (Maakodu, 2011) Prantsusmaal on Kreeta salvei väga kuulus ja seda kutsutakse "Kreeka teeks". Väike kotike kuivatatud või värske salveiga magamistoas peletab sääski ja toob lõõgastava sügava une. (Kreetamaitsed.ee, s.a.)

Veel saad vaadata veebilehelt:
https://maakodu.delfi.ee/artikkel/47342235/aedsalvei-imeline-ravimtaim
Foto: Salvei (Book Creator, 2022)
 Seemned idanevad 18…20°C juures 10…20 päeva.. Kui seemned on tärganud, tuleb kate kõrvaldada. Taimede vahekauguseks istutamisel on soovitav jätta 15…20cm.
Salvei (Salvia) lehed on terved või sulglõhised, vastakad, muljudes aromaatsed; valged, kollased, punased, sinised või lillad torujad õied paiknevad männastena tähkades, kobarais või pööristes, vili on pähklike. Salveid sisaldavad eeterlikke õlisid. Mulla suhtes pole salveid nõudlikud, lepivad mistahes parasniiske ja keskmise viljakusega vett läbilaskva pinnasega.
KIRJELDUS
Salvei on 60 cm kõrgune poolpõõsas. Ta on väga hea hea mee-, maitse- ja ravimtaim. Maapinnalt harunev salveivars on alumises osas puitunud, ülalt aga rohtne. Pealt krobelised, nahkjad ja pikliksüstjad lehed on noorelt hallikasviltjad, hiljem hallikasrohelised. Kobarasse koondunud huulõied, mis asetsevad varre tipus, on sinakaslillad. Salvei lehti kogutakse juunis, õitsemise algul. (Maakodu, 2011) https://maakodu.delfi.ee/artikkel/47342235/aedsalvei-imeline-ravimtaim
KASUTUS
Maitselt on salvei aroom üsna piprane ja mõrkjas. Toiduvalmistamisel kasutatakse seda muuhulgas näiteks puljongi valmistamisel ja kala maitsestamiseks, hautistes ja küpsetistes. Salveil on tugev aroom, mistõttu seda kasutatakse tavaliselt väikestes kogustes.
Värskeid ja kuivatatud lehti lisatakse salatitele, juustule, kalatoitudele, munaroogadele, lihatoitudele ning ulukiliha maitsestamiseks. Salvei sisaldab näiteks magneesiumi, tsinki, vaske ja vitamiine A, C ja E. 
Sel on tugev tervendav mõju kurgu- ja suu limaskesta põletiku korral ning seda võib kasutada loputamiseks või kuristamiseks. Välispidiselt aitab allergiliste nahapõletike, ekseemide, veenipõletike korral. (Kreeta
maitsed.ee, s.a.)
SIDRUNHEIN  Cymbopogon citratus
Koostas Kristelle Saks
PrevNext