Book Creator

Izazovi projektne nastave

by Darija-Marija Jelić

Cover

Loading...
Izazovi projektne nastave
Loading...
27. travnja 2023.
Loading...
kako aktivirati i objektivno vrednovati učenika u projektu
Loading...
Loading...
Loading...
CISDŽ
NzN 2022./2023.
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Autor:
Darija-Marija Jelić
Elektrotehnička
škola  Split
Rounded Rectangle
Kome je namijenjen ovaj obrazovni sadržaj
Ovaj obrazovni sadržaj namijenjen je nastavnicima koji žele primijeniti suvremene metode u radu sa svojim učenicima, a ne znaju kako krenuti s projektnom nastavom i na koji način objektivno vrednovati učenika s obzirom da projektna nastava podrazumijeva i aktivnosti u timu.
S obzirom da je projektna nastava visoko motivirajuća metoda koja potiče učenike na aktivno uključenje u nastavne aktivnosti i pritom razvija kod njih vještine 21. stoljeća, nadam se da će vas ovaj sadržaj potaknuti da je primijenite u radu. Jednom kad krenete, nećete više odustati (svjedočim iz osobnog iskustva).
Autorica


Analizom obrazovnog sadržaja i rješavanjem zadanih zadataka usvojit ćete sljedeće ishode:

ISHODI

- analizirati prednosti i nedostatke predavačke i projektne nastave
- izraditi projektni plan koji sadrži sve STEM elemente i uključuje barem jedan STEM trend
-razlikovati vrste vrednovanja
- osmisliti aktivnosti učenika u projektu koje će osigurati mogućnost objektivnog vrednovanja
- izraditi kriterij vrednovanja projektnih aktivnosti učenika i razine ostvarenosti kriterija
- primijeniti projektnu nastavu u redovnim nastavnim aktivnostima
way to-go
Sadržaj
1. Značajke predavačke nastave

2. Značajke projektne nastave

3. Elementi STEM projekta

4. STEM trendovi

5. Projektni plan - primjer

6. Projektni plan - zadatak

7. Vrednovanje

8. Kako aktivirati i objektivno vrednovati učenika

9. Kriterij vrednovanja

10. Razine ostvarenosti kriterija

11. Kriterij vrednovanja - zadatak

12. Primjeri projektnih aktivnosti
Za usvajanje ishoda ovog obrazovnog sadržaja potrebno je 12 - 15 nastavnih sati.
Rounded Rectangle
sparkles
Predavačka nastava
Značajke predavačke nastave
Klasični pristup
u obrazovanju
Predavačka nastava je klasični pristup u obrazovanju u kojem učitelj prenosi znanje i informacije na učenike. U ovom pristupu, nastavnik ima glavnu ulogu u predavanju, dok učenici uglavnom pasivno slušaju i bilježe bilješke. U nastavi se manje naglašava praktična primjena znanja i rješavanje problema, a najčešće se koriste predavanja, prezentacije, diskusije i testovi.
Nastavnik u središtu nastavnog procesa
Klasični pristup
u obrazovanju
Nastavnik u predavačkoj nastavi ima kontrolu nad sadržajem, strukturom i načinom predavanja. Ovaj pristup može stvoriti pasivne učenike koji se samo fokusiraju na bilježenje bilješki i kasnije ih reprodukciju na testovima, bez razumijevanja gradiva.

Predavačka nastava obično se koristi u obrazovanju zbog svoje učinkovitosti u prenošenju velike količine informacija u kratkom vremenskom periodu. Također, ova nastava omogućava nastavniku da precizno usmjeri nastavu prema zadanim ciljevima i pomoću testova provjeri koliko su učenici naučili.

Iako predavačka nastava ima nekoliko prednosti, neki učenici mogu se osjećati manje motivirano i nezainteresirano jer se manje naglašava praktična primjena znanja i kreativnost.
Projektna nastava
Značajke projektne nastave
Projektna nastava je suvremeni pristup u obrazovanju u kojem učenici aktivno sudjeluju u procesu učenja, a nastavnik im služi kao mentor i voditelj. U ovom pristupu, učenici rade na projektima ili zadacima koji su relevantni za stvarne životne situacije ili probleme te primjenjuju znanja i vještine iz različitih predmeta.

Nastavnik - mentor pruža podršku učenicima u procesu rada, pomaže u razumijevanju ključnih koncepata i vještina, te pruža povratne informacije o napretku učenika.
Projektna nastava oslanja se na stvarne radne situacije te naglašava praktičnu primjenu znanja, potiče kreativnost, kritičko razmišljanje, i razvijanje komunikacijskih vještina. Također, ovaj pristup potiče učenje koje je prilagođeno individualnim potrebama i interesima učenika.
Učenik
u središtu odgojno- obrazovnog procesa
Timski rad je dominantan u projektnoj nastavi. Učenici obično rade u grupama, što im omogućava razmjenu ideja i suradnju s drugim učenicima. Oni također imaju veću kontrolu nad svojim procesom učenja, jer samostalno razvijaju ideje i rješavaju probleme uz vodstvo nastavnika.
Nastavnik
ima ulogu mentora
Elementi STEM projekta
Timski rad
Primjena teorije
Kritičko razmišljanje
Kreativnost
Projekti se organiziraju na način da učenici rade u grupama i surađuju kako bi riješili složeni problem. U ovom procesu učenici uče kako djelovati u timu, komunicirati (jasno izraziti svoje ideje i mišljenja te slušati i prihvaćati mišljenja drugih članova tima) i podijeliti zadatke vježbajući kako planirati i provoditi aktivnosti prema određenom rasporedu.
STEM projekti uključuju primjenu znanja i vještina iz različitih područja. Učenici primjenjuju teorijska znanja kako bi riješili praktični problem. Kroz projektnu nastavu najčešće se usvajaju ishodi učenja više različitih predmeta što omogućava suradnju nastavnika više strukovnih ali i strukovnih i općeobrazovnih predmeta (modularna nastava).
Projektne aktivnosti omogućuju da učenici razviju kritičko razmišljanje kako bi riješili složene probleme. To uključuje analizu problema, razvijanje ideja, izbor najboljeg rješenja i provjeru njegove učinkovitosti. Učenici uče kako procijeniti vjerodostojnost i pouzdanost informacija koje koriste u svom istraživanju.
STEM projekti potiču učenike da razvijaju kreativna rješenja za probleme te ih uči kako raditi u dinamičnom okruženju gdje se traže inovativna rješenja. To uključuje razmišljanje izvan okvira, razvijanje novih ideja i eksperimentiranje s različitim pristupima.
Prezentacija
Projekti uključuju prezentaciju projektnih rezultata - rješenja problema ili rezultata istraživanja. To uključuje pripremu materijala za prezentaciju, kao što su plakati, prezentacije ili videozapisi, kao i prezentaciju pred publikom. Učenici uče kako jasno i argumentirano izražavati svoje mišljenje te kako braniti svoje argumente pred drugima.
PrevNext