Book Creator

Općina Klinča Sela u Drugom svjetskom ratu

by Nikolina Golub

Cover

Loading...
OPĆINA KLINČA SELA U DRUGOM SVJETSKOM RATU
Loading...
Loading...
Istraživački projekt učenika 8. razreda
školska godina 2022./23.
Loading...
POVIJESNI IZVORI
METODOLOGIJA Kako smo istraživali?
USMENA PREDAJA
S obzirom na to da je od početka Drugog svjetskog rata prošlo već 82 godine (1941. - 2023.), vrlo je malo živih sudionika. Drugi je problem što su mnogi stariji ljudi vrlo oprezni kada ih se ispituje o događajima iz tog vremena, osobito kada je riječ o poraženoj strani (ustašama i domobranima) ili o partizanskim zločinima. Posljedica je to dugog vremena provedenog u totalitarističkom režimu kada se zbog širenja informacija koje nisu odgovarale vladajućoj Komunističkoj partiji moglo stradati. Treća stvar koju treba uzeti u obzir su i posljedice koje vrijeme ima na sjećanje, tako da je poželjno svaku informaciju dobivenu od suvremenika uzeti s dozom opreza, te je nastojati potkrijepiti s što je moguće više alternativnih izvora.
LITERATURA
-Dadić, B. (ur.), Jugoslavija u svetu, Mladost, Beograd, 1970.
-Golenko., F. (ur.), Samoborska omladinska antifašistička grupa 1941., Samobor, 2020.
-Nešović, S. (ur.), Prvo i drugo zasjedanje AVNOJ-a, Stvarnost, Zagreb, 1963.
-Po dragome kraju, Područje Jastrebarskog; KAJ, Časopis za kulturu i provjetu -Zagreb, siječanj-veljača 1975., god, VIII, br. 1-2
-Sakoman, J., Klinča Sela u raspeću križnih puteva i stratišta, Klinča Sela, 2000.
-Sjeverozapadna Hrvatska u narodno oslobodilačkoj borbi i socijalističkoj revoluciji, GRAĐA, Zagreb 1988.
-Šibl, I., Iz ilegalnog Zagreba 1941., Naprijed, Zagreb, 1965.
-Šolić, N., Žanko, Ž., Jazovka, Vjesnik, 1990.
Pregledom dostupne literature zaključili smo da je ona uglavnom ideološka. Djela izašla u vrijeme Jugoslavije govore isključivo o podvizima partizana koje prikazuju na apsolutno pozitivan način. Ustaše, domobrane i ostale gotovo i ne spominju. Nasuprot tome, djela iz 90-ih godina 20. st. bave se partizanskim zločinima te uglavnom izostavljaju njihove pozitivne pothvate. Nismo uspjeli pronaći knjigu ili članak koja bi znanstveno i objektivno obradila područje općine Klinče Sela u vrijeme Drugog svjetskog rata.
FOTOGRAFIJE
VOJNO USTROJSTVO PARTIZANA:
Okićka četa 1943. godine, ispred stare Valečićeve kuće u Purgariji
U rano ljeto 1942. grupa partizana je prebačena s Korduna na Okić kako bi se ovdje formirala nova partizanska jedinica. Vojni i politički rukovodioci te grupe bili su Milan Simić i Milka Kufrin. Najprije je formiran bataljun koji je dobio naziv 'Kljuka'. Jedinica je s vremenom ojačala te je uključena u XIII. Proletersku brigadu Rade Končar. Nakon brojnih uspješno odrađenih akcija na domaćem terenu, jedinica je u ljeto 1943. prebačena najprije u Bosnu, a potom u Srbiju. Nakon odlaska XIII. Proleterske brigade na Okiću se samoinicijativno formira nekoliko novih odreda popunjenih mladim i neiskusnim vojnicima. Tako je nastala tzv. 'Okićka četa' sa 64 vojnika. Zapovjednik je bio Pavao Hlebetina - Pajo, a politički rukovodioc (komesar) Mijo Valečić. Okićka četa se kasnije pridružila brigadi 'Franjo Ogulinac Seljo'.
Najveći poraz Okićke čete dogodio se 14. veljače 1944. godine na Plešivici. Četa je bila nedavno dopunjena mladim i neiskusnim borcima, te je od strane nadređenih oficira pogrešno obavještena o brojnom stanju neprijatelja. U sukobu s mnogo bolje naoružanim i organiziranim ustašama, Nijemcima i Kozacima pretrpjeli su poraz. Rezultat je 10 mrtvih, 11 teško ranjenih i 5 zarobljenih.
Josip Bulisk (na odru), jedan od Okićanaca poginulih na Plešivici.
Područje naše općine pretrpjelo je velike ljudske gubitke tijekom drugog svjetskog rata, osobito u Okiću gdje se najviše mladića pridruživalo partizanima.
Zvonimir Kovačina (na odru) bio je pripadnik Okićke čete. Došao se kratko odmoriti, okupati i najesti u roditeljsku kuću u Repišću. U jednom trenutku na dvorištu su se pojavili ustaše preobučeni u partizane. Zvonimir im je neoprezno prišao misleći da su suborci došli po njega, te su ga ubili na licu mjesta.

Pavao Hlebetina - Pajo (u lijesu) bio je zapovjednik Okićke čete. Poginuo je 1943. u borbi na nepoznatoj lokaciji.
PrevNext