Book Creator

Dieta dla mózgu

by ZS2Korfanty

Pages 2 and 3 of 24

Dieta dla mózgu
Poradnik żywieniowy dla osób przygotowujących się do egzaminu
Loading...
Loading...
Loading...
Spis treści:
Jak poprawić poziom energii i motywacji?
KROK 1 - Motywacja
KROK 2 - Pamięć i koncentracja
KROK 3 - Regeneracja
TOP 5! - Przekąski na lepszą pamięć i koncentrację
Przykładowy jadłospis
Loading...
KROK 1 - MOTYWACJA
Gdy brakuje motywacji...
Czy zdarza Ci się, że budzisz się rano i nie masz siły aby wstać z łóżka? Odkładasz zadania i naukę na później? Wszystko Cię rozprasza? Wiesz dokładnie, co powinieneś dziś zrobić, a tego nie robisz? Tego typu objawy mogą świadczyć o niedoborze dopaminy – neuroprzekaźnika związanego z motywacją i chęcią do działania.
Niedobór dopaminy związany jest z dietą
oraz stylem życia.
Gdy brakuje motywacji...
Odstaw słodycze - mocno pobudzają układ nagrody i rozregulowuje ścieżki dopaminy. A to oznacza, że z czasem potrzebujemy silniejszego bodźca, aby czuć się dobrze. Przez pewien czas po odstawieniu tego typu jedzenia możemy odczuwać spadek mocy, jednak po kilku tygodniach poziom dopaminy powinien się wyrównać.
Gdy brakuje motywacji...
Motywację do działania zapewnią Ci:
1.Białko i aminokwasy
Obecność białka, a w szczególności aminokwasów w codziennej diecie determinuje wydajność Twojej pracy umysłowej, szczególnie w stresujących sytuacjach. Aminokwasy - elementy budulcowe białek są wykorzystywane do produkcji cząsteczek sygnałowych (neuroprzekaźników) takich jak dopamina, serotonina, GABA, noradrenalina i endorfiny.
To one pozwalają Ci utrzymać koncentrację, dobry nastrój, motywację do działania, jak również poprawić zdolność zapamiętywania nowych informacji.
Na przykład, tyrozyna i fenyloalanina są niezbędne do produkcji dopaminy i noradrenaliny, które są konieczne do utrzymania dobrego humoru, uwagi oraz skupienia.
2. Witaminy z grupy B – zwłaszcza witamina B6 jest niezbędna do tworzenia się dopaminy. Jej niedobór może sprawiać, ze generalnie możemy odczuwać niedobór neuroprzekaźników i mieć problemy z nastrojem.
3. Produkty bogate z magnez: migdały, kakao, daktyle, pestki dyni, orzechy – magnez pozwala zapewnić balans dopaminy w mózgu.
4. Optymalny poziom żelaza w diecie – żelazo również jest niezbędne do produkcji dopaminy. Wątróbka, żółtka jaj, dobrej jakości wołowina od czasu do czasu mogą być pomocne.
5. Prawidłowa mikroflorę jelit – dysbioza i stany zapalne jelit również mogą się przyczyniać do problemów z nastrojem.
Dbając o dietę nie wolno zapominać o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która umożliwia dotlenienie organizmu.
Ponadto ćwiczenia fizyczne poprawiają poziom dopaminy – zwłaszcza takie, które sprawiają nam radość.
Nocą pamiętaj o higienie snu, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania mózgu. Brak snu związany jest z rozregulowaniem neuroprzekaźników i receptorów dla nich.
Zaledwie kilka dni spania mniej niż 6h powoduje spadek formy, pamięci i motywacji.
PrevNext