Book Creator

Tamási Áron: Szikra fia

by Forizs Enikő

Pages 2 and 3 of 25

Tamási Áron:
Szikra fia
Thought Bubble
Novella feldolgozása

VIII. osztály
Loading...
Tartalom
Loading...
Tamási Áron rövid életrajza

Teszt

Szikra fia című novella

Feladatok

Lezárás
Thought Bubble
Loading...
Tamási Áron rövid életrajza
Loading...

 

Tamási Áron (1897-1966) erdélyi magyar író.
A székelyföldi Farkaslakán született 1897. szeptember 20-án földművescsalád gyermekeként. Sok testvére volt. Gyermekkorában egy baleset következtében elvesztette egyik hüvelykujját, így nem volt alkalmas a mezőgazdasági, fizikai munkára, ezért szülei taníttatták. Az elemi iskola elvégéze után Székelyudvarhelyre került, a katolikus főgimnázium tanulója lett. 1904-től Farkaslakán járt elemi iskolába, majd 1910-től a székelyudvarhelyi katolikus főgimnázium (az iskola jelenleg Tamási Áron Gimnázium nevet viseli) tanulója. Az elődök paraszti életformájából szeretett volna kitörni. 1918-ban jogi tanulmányokba kezdett Kolozsváron, majd a Kereskedelmi Akadémia hallgatója lett. Felnőttként változtatta meg a keresztnevét Jánosról Áronra. Tanulmányai befejezése után Kolozsváron és Brassóban dolgozott banktisztviselőként.
Thought Bubble
Loading...

Olvasd el figyelmesen a következő szöveget, majd egy teszt fog következni, mely ellenőrzi, mennyire ismered az író életét!
Loading...
Loading...
Loading...
1923-ban kivándorolt az Amerikai Egyesült Államokba, New Yorkban élt. 1926-ban, hazatérése után feleségül vette Haliker Erzsébetet. Nem született gyermekük. A második világháború idején csupán tartalékosként szolgált. Budapesten halt meg 1966 május 26-án, kívánságát teljesítve szülőfalujában temették el. Síremléke Farkaslakán, a templomkertben található.
Tamási Áron, akit sokan népi írónak neveznek, több műfajban alkotott: regény, novella, elbeszélés, dráma, publicisztikai írások. Műveiben főleg az erdélyi székely nép életéről, hagyományairól, hitvilágáról, gondolkodásmódjáról írt. Írásaiban megelevenednek a szereplők az ízes, humoros székely nyelv által. Szülőföldjének, gyermekkorának hangulatát, alakjait, helyszíneit idézik meg a székelyek legjellegzetesebb és legnagyobb írójának alkotásai. Tamási Áron műveiben megszólal a magyarság kisebbségi sorba kerülésének tragédiája is. A gyökerekhez való ragaszkodást, a szülőföld iránti szeretetet hangsúlyozza, a megmaradás vágya hajtotta. Számos díjban, kitüntetésben és elismerésban részesült (pl. Kossuth-díj, Corvin-koszorú, Magyar Örökség díj. A Digitális Irodalmi Akadémia posztumusz tagja).
Tedd próbára tudásod!
Oldd meg a következő tesztet!
Thought Bubble
???
Szikra
Mi jut eszetekbe a szikra szóról?

1. Nyissátok meg a következő Jamboard lapot, majd egy perc alatt írjátok le azokat a szavakat, kifejezéseket, fogalmakat, melyeket társítani tudtok a szóhoz!
2. Az ötletbörze után próbáljátok meg valamilyen szempont szerint csoportosítani a kapott szavakat, kifejezéseket!
Csoportosítsd a megadott szavakat, kifejezéseket!
Thought Bubble
Elsődleges vagy átvitt jelentés?
Beszéljétek meg szóban!

1. Milyen szóképet rejt a
"szikra fia" szószerkezet?

2. Hogyan értelmeznétek a mű címét? Milyen jelentést társítanátok hozzá?
Olvassátok el a novellát!
Gazdag melegség lebegett egész nap, pedig érkezőben volt már a három "ember" közül az első, vagyis szeptember. Reggeltől kezdve semmi felhő nem mutatta magát. A szelek is aludtak valahol: még a fiaikat, a szellőket sem küldték el, hogy őszi sápadás előtt itt-ott meglebbentsék a leveleket.
Csak napnyugta előtt komorodott el furcsán a nyugati ég pereme, szelíd és kék nappali színe lassan az acél színére komolyult, de még az is színborulat volt inkább, mint távoli felhő.
Moha, a vén pásztor, mégis hazaengedte idő előtt a lovakat.
Nem biztatta őket, hogy sietnének; maga is szelíden és puhán bandukolt velük, inkább közöttük, mint hátul. Úgy ereszkedett a nagy és okos lófejek között, mintha nem is pásztor lett volna, hanem csakugyan egy nagy darab puha és békességes moha.
Tamási Áron: Szikra fia
Thought Bubble
Lassan szállásokra szakadoztak a lovak.
Hazatért a Magos Ambrus két lova is. Mint valami kisasszonyoknak, Moha bácsi még ki is nyitotta nekik a kaput, melyen a piros illegett be először s utána a fekete. A két ló megállt az udvaron, és vidáman merítgette meg az otthoni légben a fejét. Valósággal mintha köszönt volna mind a kettő. Ambrus gazda a csűrből lépett elő, s a kalapját, melyre hálót fontak a szénaszálak, rögtön feljebb mozdította a homlokán, mintha meg lett volna lepődve.
PrevNext