Book Creator

Jak Kopernik obserwował niebo

by Jola M. i Agnieszka W.

Pages 2 and 3 of 15

Loading...
Loading...
Ebook został przygotowany
na potrzeby projektu Erasmus+
2020-1-PL01-KA229-082143
Loading...
Czasy Kopernika
Loading...
Średniowiecze jest powszechnie znane jako czasy, kiedy astronomia nie była rozwijana z powodu silnego wpływu chrześcijaństwa na wszystkie aspekty życia naukowego. Dlatego też powszechnie ustalono geocentryczny model wszechświata z Ziemią jako centrum całego kosmosu.

Zgodnie z geocentryczną teorią budowy świata, dookoła usytuowanej centralnie we Wszechświecie Ziemi biegnie siedem planet w następującej kolejności: Księżyc, Merkury, Wenus, Słońce, Mars, Jowisz, Saturn, przy czym Słońce i Księżyc biegną dookoła Ziemi ruchem jednostajnym, bezpośrednio po swoich kolistych orbitach, a środki tych orbit leżą nieco poza Ziemią (są to okręgi ekscentryczne, przybliżające eliptyczne orbity Ziemi wokół Słońca i Księżyca wokół Ziemi).

Aby jednak zachować dokładność przewidywania ruchów planet w swoim układzie, Ptolemeusz wprowadził kilka nowych rozwiązań: środek epicyklu poruszał się na deferencie ze stałą prędkością, w odniesieniu nie do jego środka, ale do ekwanty – a punkt położony jako lustrzane odbicie Ziemi, po przeciwnej stronie środka deferentu i w równej odległości od niego. Było to znaczące odejście od teorii ruchu Arystotelesa w świecie eterycznym.